CCleaner Ne Kadar Güvenli?

Ccleaner Sistem optimizasyon programları bilgisayar için vazgeçilmez bir unsur. Bunun nedeni yeni bilgisayarların da eski bilgisayarlarında çok fazla programa, dosyaya sahip olduklarını düşünürsek bu durumda bilgisayar içerisi,nde yavaşlamaya sebep olabilecek optimizasyon problemleri çıkıyor. Ve bu programların başında da CCleaner programı var. Muhtemelen bir çoğumuz bu CCleaner programını bir yerlerden duymuşuzdur.

Ne kadar güvenli

Tabii ki de sistem optimizasyon prgramları, yeni bilgisayarlardan çok eski bilgisayarların hayatını kurtarabilecek niteliklere sahip Bilgisayarınızın rahat bir nefes alması için bu tip programlar, bilgisayarın yazılımlarını, kayıt defterlerini, cache denilen çerez eklentilerini ve kullanılmayan klasörleri temizler. Bu programlardan en popüleri ise CCleaner, peki CCleaner yeterince güvenli mi? Bilgisayarınızın içerisinde mesea bir truva atı virüsü sızdırabilir mi?

2017 Yılı CCleaner İçin Pek İyi Bir Yıl Olmamıştı

Yıl 2017, CCleaner popülerliğini korumakla beraber, hakkındaki bazı güvenlik endişeleri söylentileri yüzünden bazı konularda açıklama yapmak durumunda kalıyor. Program hakkında şikayetler çoğalıyor, ve program yazılımcıları bu konu ile ilgili bir açıklama yapıyorlar.

Örneğin bilgisayarınıza bir truva atı sızmış olabilir, bilgisayarınızda sizden sonra giriş yapılablecek gizli kapılar bırakabilir, sizden izinsiz güncellemeler gerçekleştirebilir, en kötüsü de sisteminize negatif bir etki yaratabilir. Verilerinizi veya dosyalarınız ile ilgili sıkıntılar yaşamamak için bu yazıyı sonuna kadar okumalısınız.

CCleaner

Piriform şirketi 2017 yılında dünyaca ünlü bir güvenlik şirketi olan Avast tarafından satın alınmıştı. İşte bu yıllarda CCleaner için de güvenlik şikayetleri gelmeye başladı. Yazılıma yeni bir çok özellik eklendi, güncellemeler yapılıyor, program gittikçe geliştiriliyordu. Ancak göze batan bu güvenlik sorunlarını çözememeleri durumunda program için hiç de iyi olmayan bir durum ortaya çıkıyordu.

En Çok Şikayet Edilen Konular
  • Devre dışı bırakılamayan “Aktif İzleme” özelliği:
  • Kapanmayan yazılım:
  • Programın sizin isteğiniz dışında güncelleme özelliği
  • Arka planda çalışma durumu
  • Aktif izleme özelliğinin çok detaylı bir şekilde bilgisayarınızda aktif edilmesi….

Yorumlar